Созопол – Перлата на Южното Черноморие

Географско разположение и структура на града

Созопол е един от най-старите градове по българското Черноморие, разположен в южната част на Бургаския залив, на 30 км южно от Бургас. Градът е разделен на Стар и Нов град, между които се намира Морската градина. В акваторията на Созополския залив са разположени островите Свети Иван и Свети Петър.

С население от 4317 души, Созопол е административен център на Община Созопол и ключова туристическа дестинация.

Туризъм и природни дадености

Туризмът играе основна роля в развитието на Созопол. Градът е популярна лятна дестинация, а в близост до него се намират няколко известни къмпинги, сред които „Градина“, „Златна рибка“, „Каваци“, „Веселие“ и „Смокиня“.

Созопол разполага с обширни плажни ивици, като най-известни са Централният (Северният) плаж и плаж Харманите, където значителна част от ивицата е покрита с пясъчни дюни. Крайбрежието е силно разчленено, а полуостровите между заливите са скалисти и труднодостъпни, което допринася за уникалния облик на града.

Историческо минало

Созопол е основан през 620 г. пр. Хр. от гръцки колонисти под името Антеа, което по-късно е променено на Аполония в чест на древногръцкия бог Аполон. Градът бързо се утвърдил като важен търговски и културен център, запазил независимостта си дори по време на военните кампании на Филип II Македонски и Александър Велики.

През 72 г. пр. Хр. римският пълководец Марк Лукул превзема града и отнася 12-метровата бронзова статуя на Аполон в Рим, където тя е поставена на Капитолийския хълм.

През 812 г., по време на управлението на хан Крум, Созопол влиза в пределите на Първото българско царство, но в следващите векове многократно преминава между българска и византийска власт. През Средновековието градът се утвърждава като важен християнски център, благодарение на множеството манастири и църкви, сред които „Св. Йоан Продром“, „Св. св. Кирик и Юлита“ и „Св. Богородица“.

През 1453 г., след дълга обсада, Созопол попада под османско владение, но въпреки това запазва своята архитектура, иконостаси и художествени занаяти.

Созопол днес

Днес Созопол съчетава богата история, живописна природа и модерна туристическа инфраструктура. Градът е една от най-предпочитаните дестинации за културно-исторически туризъм и предлага невероятна атмосфера, съчетаваща древност и съвременност.

Културно и археологическо наследство

През 1974 г. Старият град е обявен за Архитектурен и археологически резерват. Официалните археологически проучвания започват още през 1904 г. с участието на френския консул Дегран. Част от намерените антични артефакти са изложени в Лувъра.

След 2010 г. мащабните разкопки в града довеждат до откриването на:

Източната и южната крепостна стена
Южната крепостна порта
Средновековен митнически пункт
Древни църкви и некрополи

Едно от най-значимите открития е намирането на мощите на Свети Йоан Кръстител на остров Свети Иван, което утвърждава Созопол като важен център на поклонническия туризъм. Откритието е доказано чрез изследвания в Оксфорд и е популяризирано чрез National Geographic, привличайки хиляди туристи и поклонници от цял свят.

Close